Resources

>

Legal Info

>

Co To Jest Znak Towarowy

Co to jest znak towarowy?

Olena Shmanko

Olena Shmanko

27 March 20243 min read

Share This Blog

Co to jest znak towarowy?

Nikt nie lubi kłopotów związanych z bataliami prawnymi o ochronę nazwy swojej firmy, a jednak scenariusze te są na całym świecie zbyt powszechne. Weźmy na przykład incydent z 2016 roku, kiedy to szanowany francuski dom mody Louis Vuitton pozwał koreański łańcuch fast foodów o nazwie Louis Vuiton Dak za podobieństwo nazw, co skutkowało sądowo nakazaną zmianą nazwy. Wcześniejszy znak towarowy Louis Vuitton na ich nazwę dał im znaczącą przewagę w sporze.

Aby uniknąć takich problemów dla Twojej firmy, kluczowe jest zrozumienie, czym są znaki towarowe i jak skutecznie je zabezpieczyć, co dla Ciebie wyjaśniłem.

Zacznijmy od podstaw.

Co to jest znak towarowy i jak działa?

Znak towarowy to coś więcej niż tylko oficjalna zgoda władz, potwierdzająca, że pewien sposób identyfikacji twojej marki należy do ciebie. Służy ochronie twojego dziedzictwa i zapewnieniu bezpieczeństwa twojej marce w świecie pełnym nieuczciwych graczy i intensywnej globalnej konkurencji.

Chcesz zagłębić się w temat i dowiedzieć się więcej o tym, czym jest znak towarowy? Czytaj dalej:

Jakie są różne rodzaje znaków towarowych?

Czy wiedziałeś, że dźwięki mogą być zastrzeżone jako znaki towarowe? Prawdopodobnie myślisz o popularnych przykładach dźwięków, które najprawdopodobniej są chronione.

(20th Century Studios zastrzegło prawa do wykrzyknika Homera Simpsona "D'oh!")

Oczywiście, słowa, nazwy, loga i slogany również mogą być zastrzeżone jako znaki towarowe. Ale to nie wszystko:

Unikalne kolory mogą być chronione przez marki – pomyśl o "brązie UPS". Charakterystyczne projekty mogą być chronione jako znaki towarowe; złote łuki McDonald's są zastrzeżone. Możesz zastrzec jako znak towarowy ruchome wizualizacje, jeśli pomagają one wyróżnić twoją firmę. Rozważ logo Microsoft Windows z jego ruchomym znakiem towarowym.

Jak działają znaki towarowe?

Znaki towarowe chronią właścicieli firm takich jak ty i zapewniają, że to, co wyróżnia twoją markę od innych, pozostaje twoje.

Masz również różne opcje w przypadku naruszenia znaku towarowego.

Są one absolutnie niezbędną częścią portfela własności intelektualnej każdej firmy.

Ale to prowadzi do kolejnego pytania: jak chronić swój znak towarowy?

1.Ochrona na mocy prawa zwyczajowego

Wielu właścicieli firm może już być chronionych na mocy prawa zwyczajowego.

(Nawet jeśli o tym nie wiedzą.)

Ta ochrona jest zapewniona, gdy używasz swojego znaku towarowego w handlu.

Jednak znak towarowy na mocy prawa zwyczajowego jest ograniczony. Ochrona na mocy prawa zwyczajowego chroni cię tylko na obszarze, na którym prowadzisz działalność.

Dlatego wielu decyduje się na pełną rejestrację znaku towarowego na poziomie federalnym.

2.Rejestracja znaku towarowego na poziomie federalnym

Ochrona znaku towarowego uzyskana przez rejestrację w United States Patent and Trademark Office (USPTO) zapewnia kompleksową ochronę na całym terytorium Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z prawem o znakach towarowych, zarejestrowany znak daje ci różne sposoby ochrony w przypadku naruszenia znaku towarowego.

3.Ochrona znaku towarowego na poziomie stanowym

Alternatywnie, jeśli nie przewidujesz potrzeby ochrony na całym kraju, możesz zarejestrować znak towarowy tylko w stanie, w którym mieszkasz.

Twój wybór będzie zależał od twoich strategicznych celów. Na przykład, możesz chcieć zarejestrować swój znak towarowy w WIPO, jeśli planujesz zarejestrować swój znak towarowy na arenie międzynarodowej.

4.Międzynarodowa rejestracja znaku towarowego

Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) oferuje System Madrycki, sposób na złożenie tylko jednego wniosku o znak towarowy dla aplikacji w ponad 120 krajach na całym świecie.

Jeśli przewidujesz globalną ekspansję swojej marki, może to być ścieżka warta rozważenia.

Korzyści z posiadania znaku towarowego

Ochrona prawna

Zarejestrowany znak towarowy zapewnia jego właścicielowi wyłączne prawa do korzystania ze znaku w odniesieniu do produktów lub usług, które oznacza. Pozwala to na skuteczne działania przeciwko podmiotom naruszającym prawa do znaku towarowego.

Wartość biznesowa

Znak towarowy może stanowić znaczący składnik niematerialnych aktywów firmy, zdolny do zwiększenia jej wartości rynkowej. Może być przedmiotem licencji, zastawu lub transakcji sprzedaży.

Budowanie zaufania i lojalności klientów

Znak towarowy pomaga budować pozytywny wizerunek marki i zaufanie wśród konsumentów, co jest podstawą dla tworzenia lojalnej bazy klientów.

Wsparcie finansowe na rejestrację znaku towarowego w EUIPO i UPRP. Zabezpiecz swoją markę, korzystając z obniżonych opłat rejestracyjnych.

Masz możliwość obniżenia opłat rejestracyjnych o do 75% dzięki dotacjom Unii Europejskiej. Oferta ta skierowana jest do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), z maksymalnym limitem finansowania 1000 EUR. W zeszłym roku każde złożone przeze mnie wnioski otrzymały dofinansowanie. Chętnie pomożemy Ci uzyskać ten grant.

Proste sposoby na zarejestrowanie swojej marki

Po latach działalności w pełnym zakresie brandingowym i obserwacji, przez co różne marki musiały przejść tylko po to, aby zachować nazwę, którą sobie wyrobiły i używały, istnieją sposoby, które upraszczają branding.

Gdy klient wybiera naszą firmę do wykonania swojego branding, naszym obowiązkiem jest zapewnienie, że proponowana nazwa marki i tożsamość są unikalne i nie spowodują koszmaru związanego z prawami do znaku towarowego dla naszych klientów w przyszłości. Istnieje prosty proces dla tego.

Zanim zaprezentujemy klientowi pomysły na nazwę, ważne jest, aby szybko wyszukać znaki towarowe i sprawdzić dostępność domeny. W tym kroku korzystamy z darmowej strony internetowej trademarkia.com. Po tym badaniu wybieramy nazwę, która nie spowoduje żadnych problemów dla klienta. Zanim zaczniemy jakiekolwiek projekty, mamy prezentację nazwy z kilkoma wizualizacjami wstępnymi, aby klient mógł wizualnie zrozumieć proponowane koncepcje nazw. Następnie nadszedł czas na zaprojektowanie logo.

Jako ostatni krok, użyj zaufanej usługi, aby rozpocząć proces rejestracji zarówno nazwy, jak i logo. Poleciłbym współpracę z prawnikiem. Łącząc oba składniki marki, zaoszczędzisz tysiące dolarów i będziesz mógł spokojnie inwestować w swoją markę.

Podsumowując

Zabezpieczenie znaku towarowego pozwala Ci wyróżnić swoje oferty od propozycji konkurentów i wyposaża Cię w narzędzie prawne do walki z naruszeniami. Chociaż proces rejestracji znaku towarowego może być skomplikowany i długotrwały, ochrona, którą oferuje dla tożsamości Twojej marki, jest nieoceniona.


Share This Blog

Trademarkia Logo

Poland

A global leader in trademark protection in the world

Quick Links

Our Team

Blog

Trademarkia Global

Trademarkia Europe

Reach Us

Disclaimer: The information contained in this website is provided for informational purposes only, and should not be construed as legal advice. Although LegalForce RAPC Worldwide P.C., dba Trademarkia P.C., is a law firm (the “Firm”), your use of this website does not establish an attorney-client relationship with the Firm. Such a relationship can only be established after the Firm decides that it is willing and able to accept the engagement after a conflict check and after a written retainer agreement is agreed upon between you and the Firm. Your use of this website is also subject to our Terms of Use and Privacy Policy.

* Please note that prices listed on this website are subject to change based on fluctuations in exchange rates with respect to USD.