Między twórczością Marii Benktzon, ochroną własności przemysłowej, a projektowaniem włączającym

Lorena Neira

Lorena Neira

29 September 20234 min read

Udostępnij ten blog

Maria Benktzon

Projektowanie jako sztuka kompromisu

Podczas tworzenia designu, sposób, w jaki odbiorca doświadcza świata i wykonuje codzienne zadania, stanowią podstawę interakcji z utworzonym obiektem. Stworzenie na tyle uniwersalnego designu, pozwalającego na identyczne doświadczenia jego użytkownikom, może być sporym wyzwaniem, ponieważ każdy człowiek jest inny oraz mierzy się z innymi ograniczeniami. Ludzie mają różne preferencje, zdolności i cechy. W świecie, w którym wiele rzeczy nie odpowiada indywidualnym zdolnościom użytkowników, jedynym rozwiązaniem są produkty projektowane na zamówienie.

Aby stawić czoła tym wyzwaniom, projektanci muszą uwzględniać różnorodne potrzeby i zdolności poszczególnych ludzi. Podczas procesu projektowania muszą mieć na względzie różne perspektywy. Poprzez zrozumienie i docenienie indywidualnych różnic, projektanci mogą tworzyć produkty i systemy bardziej przyjazne dla użytkowników borykającymi się z ogarniczeniami, wygodne i dostosowane do spełnienia unikalnych potrzeb każdej osoby. Taki sposób projektowania, z uwzględnieniem różnic indywidualnych, pomaga zapewnić przedmiotom stworzonym przez projektantów bardziej angażujący i korzystny odbiór, dla szerszego spektrum ludzi.

Maria Benktzon jako trendsetterka projektowania włączającego

Z prawnego punktu widzenia, ochrona wzornictwa przemysłowego obejmuje aspekty wizualne i estetyczne produktów. Chroni ona unikalny wygląd i zdobienia przed nieautoryzowanym kopiowaniem, sprzyjając przy tym kreatywności. Twórczość Marii Benktzon jest doskonałym zilustrowaniem tych zasad. Jej projekty wykazują estetyczną błyskotliwość, prezentując harmonijne połączenie formy i użyteczności.

Własność intelektualna obejmuje różne formy ochrony twórczych i innowacyjnych dzieł, w tym wzornictwa przemysłowego. Praca Marii Benktzon stanowi przykład przecięcia między wzornictwem przemysłowym a własnością intelektualną.

Maria Benktzon to szwedzka projektantka i wizjonerka, znana z wyjątkowych osiągnięć w zakresie projektowania włączającego. Jej prace są adresowane do szerokiego grona użytkowników, spełniając ich potrzeby.

Pokazując głębokie zrozumienie w zakresie projektowania skupionego na użytkowniku przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na kwestie dostępności, wraz z Svenem-Erikiem założyła Ergonomi Design Gruppen w 1969 roku. To przedsięwzięcie przekształciło się później w Veryday, firmę projektującą produkty z zakresu gospodarstwa domowego podnoszące funkcjonalność i wygodę. Wpływ Benktzon na wzornictwo przemysłowe jest głęboki, gdyż artystycznie połączyła estetykę, funkcjonalność i otwartość, zmieniając wygląd procesu projektowania.

Wśród jej najbardziej znanych projektów znajdują się dzbanek do kawy kroplowej dla Scandinavian Airlines, widelec dla osób, które nie mogą jeść obiema rękami oraz łyżeczka do karmienia, zestaw łyżeczek i widelec do nauki jedzenia dla małych dzieci.

A hand holding a black watering can

Description automatically generated A fork with a black handle

Description automatically generated A close-up of a baby's hand holding a spoon

Description automatically generated

Benkzton i jej dziedzictwo

Jej prace były tematem stałych wystaw w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku oraz w Muzeum Designu w Londynie, ponadto, jej innowacyjne projekty prezentowane są na licznych tymczasowych wystawach. W tym roku została laureatką nagrody Design Europa 2023 w kategorii Nagroda za Całokształt Twórczości. Ceremonia odbędzie się w Berlinie 5 września i jest organizowana przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).

Jej innowacyjna praca zdobyła szerokie uznanie w społeczności projektantów i ustawiła nowe standardy dla projektowania produktów, które priorytetowo traktują doświadczenie użytkownika, jednocześnie poruszając się w gąszczu przepisów dotyczących ochrony wzornictwa przemysłowego. Poprzez swoje przełomowe podejście, Maria Benktzon pozostawiła niezatarte piętno na branży, udowadniając, że projektowanie może być inspirujące i jednocześnie chronione prawnie, umożliwiając osobom z niepełnosprawnościami, na działanie z produktami, które wzbogacają ich życie.

Podsumowując, projektowanie włączające jest bardzo wartościowe w kontekście własności intelektualnej, łącząc innowacje i estetykę z odpowiedzialnością społeczną. Tworząc chronione prawem produkty i usługi, które odpowiadają różnorodnym potrzebom i preferencjom, firmy mogą odblokować nowe możliwości rynkowe, jednocześnie działając w sposób bardziej angażujący i dostępny dla społeczeństwa. Przyjęcie zasad projektowania włączającego może mieć pozytywny wpływ zarówno na komercyjny sukces, jak i społeczną istotność chronionych prawem dzieł.


Udostępnij ten blog

FAQs

Czym jest projektowanie włączające?

Projektowanie włączające to proces tworzenia różnego rodzaju produktów, które są tworzone pod kątem indywidualnych potrzeb każdego odbiorcy z osobna, przy jednoczesnej uniwersalności danego produktu, w celu dotarcia do jak najszerszej grupy odbiorców.

Co to jest własność przemysłowa?

Są to prawa wyłączne do przedmiotów ochrony własności przemysłowej. Takimi przedmiotami są na przykład: patenty na wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, znaki towarowe, znaki usługowe, nazwa handlowa i oznaczenia pochodzenia lub nazwy pochodzenia, jak również zwalczanie nieuczciwej konkurencji. 

Gdzie można obejrzeć ceremonię Design Europa 2023?

Ceremonia, jak wspomniano w tekście, rozpocznie się 5 września o godzinie 11:30. Będzie transmitowana na stronie https://www.euipo.europa.eu/pl oraz na YouTube.

Trademarkia Logo

Poland

Globalny lider w zakresie ochrony znaków towarowych na świecie

Szybkie linki

O Nas

Blog

Trademarkia Globalni

Trademarkia Europe

Napisz do nas

Informacja zawarta na tej stronie internetowej jest dostarczana wyłącznie w celach informacyjnych i nie należy jej interpretować jako porady prawnej. Mimo że LegalForce RAPC Worldwide P.C., działająca jako Trademarkia P.C., jest kancelarią prawną („Kancelaria”), korzystanie z tej strony internetowej nie tworzy relacji adwokat-klient z Kancelarią. Taka relacja może zostać ustanowiona tylko po tym, jak Kancelaria zdecyduje, że jest gotowa i może przyjąć zlecenie po sprawdzeniu konfliktu interesów oraz po akceptacji pisemnej umowy o świadczenie usług prawnych między tobą a Kancelarią. Korzystanie z tej strony internetowej podlega również naszym Warunkom korzystania z usługi i Polityce prywatności.

Proszę zauważyć, że ceny wymienione na tej stronie internetowej mogą ulec zmianie w związku z wahaniem kursów walutowych względem dolara amerykańskiego (USD).